Leta 2025 bo minilo 1700 let od prvega krščanskega ekumenskega zbora v Niceji. Ta obred ponuja edinstveno priložnost za praznovanje skupne vere kristjanov, kot je izražena v veroizpovedi, oblikovani na tem koncilu.

Prvi ekumenski koncil leta 325 v Niceji, današnjem Izniku v današnji Turčiji, je bil sestanek škofov, ki so predstavljali vse krščanstvo. Do nedavnega so bili kristjani v rimskem imperiju preganjani, vendar so se pod pokroviteljstvom spreobrnjenega cesarja Konstantina zdaj lahko zbirali. To je bil prvi cerkveni koncil v zgodovini, na katerem so se zbrali predstavniki krščanskih skupnosti z vseh koncev naseljenega sveta (v grščini ‘oikoumenè). Zato se to srečanje imenuje prvi ekumenski koncil. Namen je bil doseči edinost v Cerkvi in ​​potrditi krščansko vero v troedinega Boga. To je med drugim povzročilo Nicejsko veroizpoved. Takrat, kot danes, se je to dogajalo v nemirnem, neenakem in razdeljenem svetu. Obletnica Niceje je priložnost za praznovanje in razmišljanje o veroizpovedi ter za ponovno vprašanje z drugimi, kaj Niceja pomeni za današnje Cerkve in kristjane. V namen obeležitve te častitljive obletnice po vsem svetu, na pobudo Svetovnega sveta Cerkve, potekajo številna praznovanja in dogodki. Prav tako dogodki potekajo na Nizozemskem, kjer se sedež Utrechtske unije in naše sestrske cerkve.

Več informacij o dogajanju smo za vas pripravili spodaj. Prevedeno iz Nizozemščine v Slovenščino. Uživajte v branju:

Bratje in sestre v Kristusu,

Na začetku novega leta se kristjani iz vseh cerkva srečujejo v Tednu molitve za edinost. V molitvi in srečanjih izpričujemo, da v Kristusu pripadamo drug drugemu. Prosimo Boga, naj okrepi našo vez edinosti, da bo naše pričevanje vere v svetu verodostojno.

Obeležitev Tedna molitve za edinost – z geslom Da, verujem – je letos povezana s praznovanjem sedemnajstega stoletja koncila v Niceji, ki je potekal leta 325. Ta koncil se je sestal v času, ko je bila edinost krščanske Cerkve zaradi določenih vprašanj resno ogrožena. To je bilo prvo cerkveno zborovanje v zgodovini, na katerem so se zbrali predstavniki krščanskih skupnosti iz vseh koncev takrat poznanega sveta (v grščini oikoumene). Zato ta dogodek imenujemo prvi ekumenski koncil.

Enotnost krščanske skupnosti je bila postavljena na preizkušnjo tako zaradi teoloških kot tudi praktičnih vprašanj. Osrednje teološko vprašanje se je glasilo: kakšen je odnos med Jezusom Kristusom in Očetom? Praktično vprašanje pa je bilo: kdaj praznujemo veliko noč? Velika noč je za kristjane najpomembnejši praznik, saj je naša vera velikonočna vera – svojo moč in veselje črpamo iz vstalega Kristusa.

Na koncilu v Niceji so dosegli soglasje glede obeh vprašanj. Razmerje med Jezusom in Očetom, “enega bistva”, je bilo zapisano v veroizpovedi. Ta je bila na naslednjem koncilu v Carigradu leta 381 razširjena v veroizpoved, ki jo do danes sprejema veliko krščanskih cerkva po vsem svetu. Žal pa enotnost glede datuma velike noči ni obstala zaradi razlik v koledarjih in metodah preračunavanja, kar še danes ločuje kristjane vzhoda in zahoda.

Nicejski koncil nam kristjanom kaže pot k poglobitvi edinosti. To je pot skupnega razločevanja v času razhajanj, skupnega izpovedovanja naše vere in skupnega praznovanja našega občestva v Kristusu. Knjižica Sedemnajst stoletij koncila v Niceji: skupaj razločevati, skupaj verovati, skupaj praznovati prinaša informacije o dogajanju na in okoli koncila ter konkretne napotke za pogovor v župnijah, občestvih ali krajevnih cerkvenih svetih. Toplo vam jo priporočamo, lahko pa jo brezplačno prenesete s spletne strani www.oecumene.nl.

Raad van Kerken letos organizira še nekaj dogodkov v povezavi z Nicejo. Ekumensko predavanje bo 16. maja v Geertekerk v Utrechtu, osrednje praznovanje pa v soboto, 14. junija, v cerkvi Sint Janskerk v Goudi. To bodo dragoceni trenutki, ko bomo kristjani in cerkve na Nizozemskem lahko v veselju skupaj delili in obhajali apostolsko vero. Vabimo vas, da se nam pridružite. Upamo, da bo ta spomin na koncil v Niceji prinesel sadove za krajevni ekumenizem in dal nov zagon skupnemu pričevanju ter obhajanju naše vere, obenem pa spodbudil naše cerkve k večji edinosti.

Raad van Kerken na Nizozemskem


0 Komentarjev

Dodaj odgovor

Avatar placeholder

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja